تبلیغات
انجمن مجازی آموزش پزشکی - اعلام رتبه جهانی ایران در8 رشته پزشكی
 
انجمن مجازی آموزش پزشکی
چهارشنبه 30 تیر 1389 :: نویسنده : kasra kowsar


 داروسازی رتبه41 ، پزشكی رتبه53


رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفتگو با مهر وضعیت تولید علم ایران در شاخه های مختلف علم پزشكی را تا فوریه 2008 تشریح و جایگاه ایران را اعلام كرد كه بر این اساس در داروسازی رتبه 41 و در پزشكی بالینی رتبه 53 را كسب كرده ایم.

دكتر جعفر مهراد در گفتگو با مهر افزود: موسسه اطلاعات علمی ISI رشته های علوم پزشكی را به 8 مقوله تقسیم كرده است و اطلاعات مربوط به رشته های علوم پزشكی وابسته را در سطح كشورهای جهان از این منظر مورد ارزیابی قرار می دهد.

وی اظهار داشت: این رده بندی در پایگاه ESI وابسته به موسسه اطلاعات علمی (ISI) قرار دارد و هدف از این پایگاه مشخص كردن موثرترین و برترین كشورها، نشریات، موسسات علمی و دانشمندان است.

جایگاه ایران در دنیا در رشته پزشكی بالینی

رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نخستین رشته مورد بررسی در ISI را پزشكی بالینی ذكر كرد و گفت: جایگاه ایران در پزشكی بالینی با تولید 3 هزار و 300 و 46 مقاله و با 9 هزار و 800 و 39 استناد بین سالهای 1997 تا فوریه 2008 جایگاه 53 را در بین 106 كشور برتر جهان دارد.

وی اضافه كرد: كشورهایی مانند مالزی، پاكستان، بلغارستان، استونی، رومانی و دهها كشور دیگر پس از ایران در این رشته قرار دارند. از میان كشورهای مسلمان و منطقه كشور عربستان صعودی و مصر به ترتیب رتبه های 43 و 44 را در این رده بندی به خود اختصاص داده اند.

جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی

مهراد درباره جایگاه ایران در رشته داروسازی و سم شناسی در پایگاه موسسه اطلاعات علمی ISI افزود: ایران با تولید 829 مقاله موثر و برتر و استناد 3 هزار و 400 و 37 مورد، رتبه 41 را در میان 87 كشور برتر جهان كسب كرده است. در این حوزه كشور عربستان، مالزی، مراكش و پاكستان پس از ایران در این رده بندی قرار دارند. جایگاه مصر در این رشته 31 است.

جایگاه ایران در رشته بیولوژی و بیوشیمی

وی اظهار داشت : ایران همچنین در رشته بیولوژی و بیوشیمی كه ارتباط تنگاتنگی با پزشكی دارند در بین 100 كشور برتر تولید كننده علم مرتبه 57 را خود اختصاص داده است. در این رشته تعداد مقالات ایران 887 و تعداد استنادها 2 هزار و 592 است. كشورهای عربستان صعودی، تونس، پاكستان، امارات متحده، مراكش و .. پس از ایران در رتبه بندی این رشته قرار دارند.

جایگاه ایران در علوم اعصاب و رفتار

رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و تكنولوژی گفت : در قلمرو علوم اعصاب و رفتار تعداد مقالات ایرانیان 472 مقاله و یك هزار و 735 بار مورد استناد قرار گرفته اند و جایگاه ایران در این رشته در بین 79 كشور 49 است. عربستان، مراكش، امارات متحده و مصر در این رشته از علوم پزشكی پس از ایران قرار دارند.

جایگاه ایران در بیولوژی مولكولی و ژنتیك

وی رتبه ایران در رشته بیولوژی مولكولی و ژنتیك را با تولید 227 مقاله برتر در بین 87 كشور 66 عنوان كرد و افزود: استنادهای صورت گرفته به مقالات بیولوژی مولكولی و ژنتیك یك هزار و 102 است و كشورهای امارات، كویت، مالزی، اندونزی و اردن پس از ایران در این رشته قرار گرفته اند.

رتبه ایران در رشته ایمونولوژی

مهراد در خصوص رتبه ایران در رشته ایمونولوژی گفت: در این رشته از علوم پزشكی، مجموعه 210 مقاله برتر به نام ایران ثبت شده و جایگاه ایران را در میان 91 كشور به 70 رسانده است. كشورهای مالزی، نیجریه، تونس و .. پس از ایران در این رشته قرار دارند.

جایگاه ایران در روانپزشكی و روانشناسی

وی افزود: در حیطه روانپزشكی و روانشناسی سهم تولید علم ایران 186 مقاله و 773 استناد است. در این رشته ایران در بین 83 كشور، مرتبه 43 را به خود اختصاص داده است.

رتبه ایران در میكروبیولوژی

رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: ایران همچنین در رشته میكروبیولوژی نیز با 191 مقاله برتر ثبت شده در ISI از میان 88 كشور برتر جهان در این رشته، رتبه 84 را اخذ كرده است.

وی درمورد تفاوت ثبت مقالات اعم از پزشكی و غیر پزشكی در خدمات مختلف نمایه سازی معتبر بین المللی گفت: ثبت مقالات در نمایه های معتبر با ثبت تولید علم در سایر پایگاهها متفاوت است. پایگاههای مانند نمایه زیست پزشكی (مدلاین) اطلاعات علوم پزشكی را در تمام جهان با معیارها و ملاحظات كیفی ثبت می كند و در واقع سیاهه برداری ساده از وضعیت تولید علم بدون اندازه گیری و سنجش محسوب می شود.

مهراد افزود: در حالیكه پایگاههای استنادی مانند ISI و SCOPUS و ISC عملكرد پژوهشی دانشمندان را تحلیل استنادی كرده و بر اساس بسامد استناد تجزیه و تحلیل و رتبه بندی صورت می گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویمبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب