تبلیغات
انجمن مجازی آموزش پزشکی - بیماری های سفری
 
انجمن مجازی آموزش پزشکی
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : kasra kowsar

اگر می خواهید راجع به بیماری هایی سفری یعنی بیماریهایی که در سفر بدان مبتلا می شوید بیشتر بدانید.مقاله زیر را مطالعه کنید.با راه های پیشگیری از بیماری های سفری آشنا شوید.تا هیچگاه در سفر بیمار نشوید.مقاله را در ادامه مطلب ببینید.
بیماری های سفری


آشنایی با رایج ترین بیماری های مسافرت و راه های پیشگیری از آنها


سفر مایه آرامش روح و روان است اما همین سفر برای خیلی ها اسباب مزاحمت های جسمی و بیماری های آزادهنده است. در صفحات پرونده «کلینیک» نگاهی انداخته ایم به برخی از شایع ترین بیماری های سفری و راه های پیشگیری از آنها و شیوه درمان شان. اگر خودتان یا اطرافیان تان با این بیماری ها دست به گریبان اید، با ما همراه شوید....● بیماری پرواز

خستگی، تحریک پذیری، خواب آشفته، حواس پرتی و مشکلات جزیی در زمینه تعادل بدن از نشانه های بیماری پرواز است. این حالت در مسافرت های هوایی مشاهده می شود. اگر تاکنون با هواپیما از چند منطقه یا کمربند زمانی گذشته باشید، به احتمال قوی با بیماری پرواز، یعنی احساس ملال و نامنظمی وقت که می تواند زمان غذا خوردن، کار کردن، استراحت کردن و خواب شما را به هم بریزد، آشنا هستید. بیماری پرواز حاصل نیاز بدن به تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک هنگام عبور از مرزها یا مناطق زمانی است. پرواز به سمت شرق و بنابراین تنظیم ساعت بدن به جلو، اغلب مشکل تر از پرواز به سمت عقب و افزودن مدتی به ساعت روزانه است. پرواز به سمت شمال یا جنوب شهر به بیماری پرواز منجر می شود و بدن اغلب افراد قادر است به میزان یک ساعت در روز ساعت بیولوژیک خود را تنظیم کند؛ مثلا اگر شما در یک سفر هوایی از چهار منطقه زمانی عبور کنید، این به آن معناست که بدن شما برای تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک به ۴ روز دقت نیاز دارد.● چگونه باید از آن پیشگیری کرد؟

از چند روز پیش از عزیمت، الگو و زمان خواب و بیداری خودتان را مطابق سیکل روز و شب مقصد تنظیم کنید یا ساعت خودتان را مطابق ساعت مقصد میزان کنید تا هنگامی که در هواپیما هستید مطابق ساعت جدید فکر کنید.

زمان رسیدن به مقصد را طوری تنظیم کنید که تقریبا منطبق بر زمان خواب در کشور شما باشد یا سعی کنید در هواپیما بخوابید و زمان رسیدن به مقصد را طوری تنظیم کنید که منطبق بر آغاز روز در سرزمین خودتان باشد. با این ترفندها بدن شما بلافاصله خود را با شرایط زمانی جدید هماهنگ می کند. چند ساعت خواب بیشتر، قبل از پرواز هم به کاهش علایم بیماری پرواز کمک می کند.

اگر کار یا قرار مهمی در مقصد دارید، دو تا سه روز زودتر به آنجا بروید. به این صورت بیماری پرواز برای شما مشکل ساز نخواهد بود.

برای پیشگیری از دفع بیش از حد آب بدن، حین پرواز تا حدامکان مایعات بنوشید البته مصرف نوشیدنی های کافئین دار را محدود کنید زیرا این نوع نوشیدنی ها باعث افزایش دفع آب و اختلال خواب می شوند. مصرف غذاهای چرب را محدود کنید و اگر رژیم غذایی خاصی دارید حتی به آن پای بند بمانید.

در طول یک سفر طولانی، زمانی را به نرمش و قدم زدن اختصاص بدهید. نشستن طولانی، شما را در معرض خطر یک بیماری بالقوه مرگبار قرار می دهد که در آن، لخته خونی در عروق پای شما تشکیل می شود و در صورت کنده شدن به سمت بالا حرکت کرده و باعث انسداد شریان ریوی می شود. جوراب های مصنوعی دست که با تخلیه مناسب وریدی از تشکیل لخته پا ورم پا و مچ پا یا حین یک پرواز طولانی یا سفر با قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی جلوگیری می کند اما مواظب باشید جوراب های ساق کوتاه یا ساقه بلندی که انتهای کشی دارند، بپوشند زیرا این جوراب ها با فشردن و رویه های پا مانع از تخلیه و جریان طبیعی خون در آنها می شوند.● اسهال مسافران

اسهال و دل پیچه یکی از شایع ترین مشکلات ایام نوروز و مسافرت است. عوامل مختلفی را به عنوان اسهال مسافران مطرح می کنند؛ از جمله مصرف نوشیدنی یا غذایی که به آن عادت ندارید، تفاوت عادات غذایی و تغییر در بالانس میکروبی یا تعادل باکتری هایی که به طور معمول در روده های شما زندگی می کنند. معمولا این بیماری با فقر بهداشتی در ارتباط است. یعنی غذا او آب آلوده ممکن است حاوی باکتری ویروسی یا انگل هایی باشند که باعث اسهال و دل پیچه می گردند. این بیماری اغلب ناگهان حین سفر یا اندکی پس از بازگشت به منزل شروع می شود.

معمولا علایم آن خفیف است و در عرض ۳ تا ۴ روز ملایم تر می شود. ولی ممکن است تا چند روز دیگر هم احساس ناخوشی بکنید بعضی اوقات اسهال مسافران می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. چنانچه بیماری توسط ارگانیم های غیر از باکتری های معمول ایجاد شود، ممکن است نشانه های بیماری شدیدتر، طولانی تر و به درمان مقاوم تر باشد. معمولا برای خلاصی از شر این بیماری مصرف دارو لازم است.● چگونه باید آن را درمان کرد؟

اگر اسهال مسافران گرفتید، برای جایگزین آب و املاح و مواد معدنی از دست رفته تا حد امکان از مایعات سالم استفاده کنید. جلوگیری از دهیدره شدن (از دست دادن مایعات) نکته بسیار حایز اهمیتی است. مصرف آب پرتقال، سیب یا میوه ها برای جایگزین کردن پتاسیم از دست رفته بسیار مفید است ولی مواظب باشید از نوشیدن آب میوه های رقیق شده با آب غیربهداشتی در ایام نوروز و حین مسافرت اجتناب کنید. سوپ و چای نبات هم توصیه می شوند.

به محض اینکه احساس کردید اشتهای تان باز شده، تغذیه را با غذاهای نرم و بدون چربی آغاز کنید تا دستگاه گوارش شما تحریک نشود. موز منبع غنی پتاسیم است و به کاهش دفعات اسهال کمک می کند. از غلات بدون ادویه، برنج، ژلاتین، سوپ گوشت رقیق و ژله ای و تخم مرغ عسلی هم می توان استفاده کرد.

داشتن برخی داروها از جمله پودر ORS و حل کردن آب مطابق دستورالعمل های روی پاکت برای رفع کمبود آب و الکترولیت بدن توصیه می شود. برخی افراد نیز به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از آنتی بیوتیک استفاده می کنند که این اقدام توصیه نمی شود.

یکی از مهم ترین داروهایی که هنگام اسهال در کشور ما استفاده می شود قرص دیفنوکسیلات است اما امروزه پزشکان معتقدند که نباید از این دارو استفاده کرد و اسهال مسافران را باید با جایگزین کردن مایعات درمان کرد.

در صورتی که دچار دل پیچه های شدید شده اید و هم اکنون نیز دسترسی به پزشک یا مرکز درمانی ندارید، می توانید از قرص هیوسین استفاده کنید.● چگونه باید از آن پیشگیری کرد؟

نخستین قاعده مهم برای اجتناب از اسهال حین سفر آن است که از آب غیربهداشتی استفاده نکنید، بنابراین مصرف آب جوی، چاه و رودخانه ممنوع است.

غذاهای پخته معمولا بی خطرند. اما غذاهای خام را مصرف نکنید، به خصوص سالادی که حاوی کاهو یا سبزی های خام است. میوه ها یا سبزی هایی که دارای پوست هستند و شما می توانید پوست آنها را درست قبل از خوردن بگیرید، معمولا سالم و بی خطرند البته پس از شستن دقیق از خوردن میوه و سبزی هایی که قبلا پوست آنها گرفته شده خودداری کنید.

از فروشنده های کنار خیابان غذا نگیرید و تنها غذاهایی مصرف کنید که کاملا پخته اند. اگر خودتان غذا می پزید اقلام غذایی فاسد شدنی را سرد نگه دارید. حتی غذاهای پخته هم می توانند دچار آلودگی شوند. از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه در ایام نوروز و حین سفر خودداری کنید.

چنانچه به دنبال اسهال، احساس ضعف شدید کردید، این موضوع به معنی از دست رفتن مقادیر زیادی آب و املاح از بدن شماست. اگر امکان دسترسی به پزشک یا مرکز درمانی دیگری را ندارید، خودتان محلول زیر را تهیه کنید تا با مصرف آن مشکل ایجاد شده برطرف گردد. نصف قاشق مرباخوری نمک معمولی، نصف قاشق مرباخوری جوش شیرین و ۴ قاشق غذاخوری شکر را در یک لیتر آب سالم ریخته و به هم بریزید. اگر سالم بودن آب شک دارید، البته آب را بجوشانید و سپس این محلول را تهیه کنید از این محلول به عنوان مکمل رژیم مایعات در طول روز استفاده کنید.

اگر یادتان باشد، چند وقت پیش و به هنگام بروز آنفلوآنزا، مسوولان بهداشتی به طور مکرر از مردم درخواست می کردند که شستشوی دست را جدی بگیرند اما این شستشو فقط منحصر به آنفلوآنزا نیست و همین شستشوی ساده می تواند از بروز بیماری های شایع در ایام بهار و نوروز نیز جلوگیری کنید. شستن دست بهترین راه جلوگیری از انتشار بیماری های عفونی در ایام نوروز و فصل بهار نیز محسوب می شود. بسیاری از بیماری ها از سرماخوردگی معمولی گرفته تا بیماری های جدی مثل عفونت روده یا التهاب کبد (هپاتیت) ممکن است از شخصی به شخص دیگر منتقل شوند. عادت به شستن دقیق دست ها برای کل خانواده حایز اهمیت است.

شستن دست ها به شکل مرتب و منظم و آموزش آن به کودکان بسیار بااهمیت است. هر دو دست از جمله کف دست ها و لای انگشتان را باید با آب و صابون یا مایع دستشویی کاملا بشویید. به بچه ها یادآوری کنید که تا بعد از بیرون آمدن از توالت چه در خانه، چه در مسافرت دستان خود را بشویند. توجه داشته باشید که در مسافرت های نوروزی اغلب آب و صابون در دسترس نیست بنابراین سعی کنید مواد شوینده به مقدار کافی همراه خود ببرید.● مسافرت و بارداری

یکی از موضوعاتی که خانم های باردار همیشه در همین ایام درباره اش زیاد سوال می کنند، موضوع مسافرت در دوران بارداری است. به همین دلیل، خیال این گروه از مادران را راحت می کنیم و می گوییم هیچ دلیلی برای مسافرت نکردن در طول بارداری در ایام نوروز یا دیگر ماه های سال وجود ندارد، مگر اینکه پزشک تان چنین چیزی را گوشزد کرده باشد. اما پیش از فکر کردن راجع به یک مسافرت نوروزی باید ببینید آیا از لحاظ جسمی وروانی آمادگی چنین کاری را دارید یا خیر؟ بسیاری از زنان به خصوص در طول سه ماهه اول بارداری به دفعات دچار تهوع یا ناخوشی صبحگاهی می شوند. مسافرت در این دوران باعث تشدید تهوع می شود. یکی از خطرات احتمالی مسافرت حین بارداری ایجاد لخته های خون در ساق های شماست (ترومبوفلبیت) که ممکن است در نتیجه نشستن طولانی ایجاد شود. هنگام مسافرت هر یکی دو ساعت چند دقیقه بلند شوید و به اطراف قدم بزنید تا عضلات ساق پا فعال و جریان خون در وریدهای آن افزایش یابد. نکته ریزی که باید مدنظر داشته باشید نزدیک شدن به تاریخ زایمان است. اغلب پزشکان توصیه می کنند در طی هفته های پایانی بارداری به ویژه اگر دارای سابقه ای از هر نوع بیماری هستید به مسافرت نروید. بسیاری از آژانس های هوایی هم چنانچه خیلی نزدیک به تاریخ وضع حمل باشید به شما اجازه پرواز نمی دهند. هنگام مسافرت با خودرو، به یاد داشته باشید که همیشه از کمربند ایمنی استفاده کنید. یک کمربند ایمنی و زیر رحم خود ببندید و کمربند شانه ای را هم بین پستان ها و درکنار شکم محکم کنید. بد نیست بالشی هم در ناحیه کمر قرار دهید تا از درد گرفتن این ناحیه جلوگیری کنید. در یکی دو ساعت توقف کرده و برای قدم زدن از خونه خارج شوید.● سرمازدگی

کشور ما یکی از معدود کشورهایی است که گاهی اوقات گرم ترین منطقه و سردترین منطقه اش تا ۵۰ درجه اختلاف دما دارند؛ بنابراین می توان حدس زد که در ایام مسافرت های نوروزی بخش هایی از کشور با گرما و بخش هایی نیز با سرما دست و پنجه نرم می کنند. به همین دلیل سرمازدگی و گرمازدگی از فوریت های درمانی هستند که باید درباره شان اطلاعاتی داشته باشید.

هنگامی که پوست شما در معرض دمای زیر صفر قرار گیرد، خودش و بافت های زیر این آن ممکن است دچار انجماد شوند. به این حالت سرمازدگی گفته می شود. لباس های بادگیر و خیس می تواند مشکل را وخیم تر کنند. سرمازدگی درهر منطقه ای بدن ممکن است رخ دهد اما دست ها، پاها، بینی و گوش ها نسبت به بقیه جاها آسیب پذیرند، زیرا کوچک بوده و اغلب بیرون قرار می گیرند. هر کسی ممکن است دچار سرمازدگی شود اما این مشکل از بیماران قلبی خطرناک است. نخستین علامت سرمازدگی ممکن است با احساس مورمور شدن به همراه کمی درد باشد. این مساله اغلب به بی حسی و کرختی عضو منتهی می شود. پوست شما ممکن است سفت، رنگ پریده و سرد باشد. ناحیه سرمازده احتمالا در لمس هیچ حسی ندارد. ذوب شدن ناحیه یخ زده، گوشت و بافت، قرمز و دردناک می شوند. در چنین مواردی فرمان های بهداشتی زیر را به کار گیرید:

▪ در صورت امکان از محیط سرد خارج شوید.

▪ چنانچه مجبورید در هوای سرد بمانید و دست هایتان دچار سرمازدگی شده اند، آنها را با کشیدن روی قسمت های گرم تر بدن گرم کنید می توانید آنها را زیربغل نگه دارید. اگر بینی، گوش ها یا صورت دچار سرمازدگی شده اند آنها را با دست خود در حالی که دستکش های خشک به دست کرده اید بپوشانید تا گرم شوند

▪ اگر پاهای تان درگیرشده اند، راه نروید.

▪ سیگار نکشید. نیکوتین باعث تنگی عروق و کاهش جریان خون می شود.

▪ اگر قادر به دریافت کمک های پزشکی نیستید. دست ها یا پاهای شدیدا سرمازده را که آب گرم نه داغ قرار دهید تا گرم شوند.

▪ از سایر گرم کننده ها مثل لحاف برقی اجتناب کنید زیرا می توانند باعث سوختگی بافت شود.

▪ اگر ناحیه سرمازده پس از گرم کردن دوباره یخ زد دیگر آن را گرم نکنید زیرا این کار می تواند به آسیب بافتی منجر شود.● چگونه باید از آن پیشگیری کرد؟

▪ بدن تان را خشک نگه دارید.

▪ هنگامی که پوست بدن در اثر باران و برف خیس می شود. بدن حرارت خود را سریع تر از دست می دهد.

▪ خود را در برابر باد محافظت کنید.

▪ باد هم حرارت بدن شما را می گیرد. پوست نواحی بیرون بدن آسیب پذیرترند. بنابراین در معرض باد شدید قرار نگیرید.

▪ لباس گرم بپوشید.

▪ اگر به مناطق سرد کشور سفر می کنید حتما با خودتان لباس گرم به همراه ببرید. گاهی اوقات چندلایه لباس سبک و راحت یا به دام انداختن هوا باعث افزایش - محافظت بدن در برابرر سرما می شود.

▪ سر و گردن خود را بپوشانید.

▪ قسمت عمده حرارت بدن از ناحیه سر دفع می شود. پس کلاهی، چیزی روی سرتان بکشید.● ریفلاکس یا بازگشت محتویات معده به مری

یکی از شایع ترین بیماری های ایام نوروز، بازگشت محتویات معده به مری است. دلیل این پدیده هم در برخی موارد زیاد ه روی در مصرف مواد غذایی و هله هوله خوری است. این کار علاوه بر چاق شدن، تاثیرات متفاوتی بر دستگاه گوارش می گذارد که یکی از آنها ریفلاکس است و به همین دلیل سوزش سردی در این ایام به مراتب بیشتر از سایر ماه ها مشاهده می شود. همان طور که می دانید وقتی غذایی می خوریم، غذا از مری پایین می رود تا به یک دریچه عضلانی می رسد که در حد فاصل قسمت تحتانی مری و معده قرار گرفته است در این زمان این دریچه که اسفنگتر تحتانی مری نام دارد، باز شده و بر غذا اجازه می دهد به معده وارد شود و به پس دوباره بسته می شود. با این وجود گاهی اوقات این اسفنگتر عضلانی در زمان غیرمناسب باز می شود و محتویات اسیدی معده فرصت می یابند دوباره به مری برگردند و علایمی را ایجاد کنند که به طور رایج به آنها سوزش سردل می گوییم. اگر اسید به قسمت فوقانی مری برگردد، یک مزه ترش را در دهان تان باقی می گذارد و ممکن است باعث تحریک سرفه هم شود. بنابراین اگر کسی سرفه شما را به مشکل معده تان ربط دارد، تعجب نکنید.● چگونه باید از آن پیشگیری کرد؟

▪ سیگار نکشید. سیگار بازگشت اسید را افزایش داده و بزاق شما را خشک می کند. بزاق به محافظت مری از اسید معده کمک می کند.

▪ غذا را در وعده های کوچک تر میل کنید. این کار نشان وارده به اسفنگتر تحتانی مری را کاهش داده، از باز شدن دریچه و پس زدن اسید به مری جلوگیری می کند.

▪ پس از صرف غذا دراز نکشید. پس از خوردن غذا حداقل سه ساعت صبر کنید و پس تخت خواب رفته یا چرت بزنید. در طول این مدت اکثر مواد غذایی معده به روده کوچک تخلیه شده و دیگر نمی تواند به مری بازگردد.

▪ بلافاصله پس از صرف غذا ورزش نکنید. پس از غذا خوردن و بیش از پرداختن به فعالیت های سنگین ۲ تا ۳ ساعت صبر کنید.

▪ غذاهای چرب را کاهش دهید. مطالعات نشان دهنده وجود یک ارتباط قوی بین مصرف چربی و بیماری رفلاکس است غذای چرب با شل کردن اسفنکتر تحتانی مری، به اسید فرصت می دهد به مری وارد می شود. چربی همچنین تخلیه معده را کند می کند بنابراین اسید فرصت بیشتری را برای بازگشت به مری پیدا می کند.

▪ از غذاها و نوشیدنی های آزاردهنده پرهیز کنید. غذاها و نوشیدنی های گازدار تولید اسید را افزایش داده و اسفنگتر تحتانی مری را شل می کنند. همچنین مصرف سس نیز می تواند باعث رفلاکس شود.

اضافه وزن خودتان را کاهش دهید. در ایام نوروز، زیاد به ریزه خواری و هله هوله خواری نپردازید؛ چون با این کار، چاق می شوید و دچار سوزش سردل هم می شوید.● کیت لوازم پزشکی یادتان نرود!

هنگام سفر به شهرهای داخل کشور یا مسافرت ها و تورهای خارجی، کار شایسته ای است اگر فهرستی از بیماری های جدی گذشته و حال، به همراه داروهایی که ممکن است به آنها نیاز پیدا شود و البته لوازم کمک های اولیه با خود ببرید. یادتان باشد به اندازه کافی، داروهایی که خود یا هر یک از افراد خانواده به طور منظم مصرف می کنید، همراه خود ببرید. نسخه ها جدید و مربوط به ماه های اخیر باشند. داروهای نسخه ای را در جعبه های اصلی خود قرار دهید و به برچسب های آن دست نزنید تا اگر اتفاقی برایتان روی داد، دیگران بتوانند از آنها اطلاعات لازم را به دست آورند. داروها و کیت های کمک های اولیه را در چمدان دستی قرار دهید تا در صورتی که بار اصلی تان کمی دیرتر به دست تان رسید، مشکلی پیدا نکنید. بهتر است مقداری داروهای ضروری هم درباره های اصلی نگهداری کنید تا چنانچه زمان اقامت شما تا رسیدن بارها از مدت مقرر طولانی تر شد یا چمدان دستی تان گم شد، با مشکل داروها مواجه نشوید.

فراموش نکنید که هم داروهای توصیه شده از جانب پزشک تان را به همراه ببرید. مثلا داروهای ضدتهوع، در صورتی که دچار بیماری حرکت یعنی دل به هم خوردگی هنگام سفر هستید توصیه می کنیم یک کیت کمک های اولیه به همراه خود ببرید. این کیت می تواند شامل پنبه (الکل، نوار چسب، باند زخم، آسپیرین یا استامینوفن، تب گیر، باندکشی برای پیچ خورده گی ها، کرم برای خشکی لب، شربت معده، ملین خفیف ضداحتقان (آنتی هیستامین) و کرم ضدآفتاب باشد. به علاوه عینک آفتابی، یا یک دست عینک طبی یا لنزهای تماسی یدک همراه با محلول های خیس کننده و تمیز کننده آن کلی بیشتر از مقادیر مورد نیاز در حالت های عادی.● مدارک پزشکی را همراه داشته باشید

در صورت بیماری یا وضعیت اورژانسی، پزشکی که در سفر با او مشورت می کنید ممکن است بخواهد راجع به سابقه پزشکی شما چیزهایی بداند. گزارش مختصری از بیماری خود را در جیب یا جایی که به راحتی قابل دسترسی باشد، قرار دهید. محل این مدرک یا گزارش را به همه اعضای خانواده یا همسفران بگویید تا درصورت نیاز این افراد بتوانند به سهولت و خیلی سریع اطلاعات مربوط را به پزشک یا سایر اعضای مراقبت های پزشکی ارایه دهند. اطلاعات پزشکی موجود دراین برگ باید شامل موارد زیر باشد:

▪ نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و شخصی که در موارد اورژانس باید به او تماس گرفته شود.

▪ وضعیت سلامت از جمله هر نوع بیماری مزمن، یا حساسیت به داروها غذاها یا حشرات.

▪ نتایج آخرین آزمایش های صورت گرفته روی هر اختلالی به منظور بررسی و مقایسه آن در شرایط اورژانس.

▪ فهرستی از داروهای مصرفی، نسخه عینک و لنزهای تماسی برای تسهیل در امر جایگزینی. در مورد داروها اسم ژنریک و تجاری در صورت وجود دوز و تعداد دفعات مصرف را قید کنید.

▪ کارت واکسیناسیون که در آن تاریخ دریافت واکسن ها قید شده باشد. برخی از کشورها مدارکی دال بر انجام واکسیناسیون از مسافران طلب می کنند.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویمبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب