تبلیغات
انجمن مجازی آموزش پزشکی - حجامت,همه چیز را بدانید
 
انجمن مجازی آموزش پزشکی
یکشنبه 10 مرداد 1389 :: نویسنده : kasra kowsar


مقاله ای که میبینید مجموع چند مقاله و مطلب جال درباره حجامت خصوصبات آن،نحوه انجام،فواید،ضررات،وهمچنین تفاوت آن با اهدا خون است.برای خود من تفاوت این دو جالب بود به همین دلیل تصمیم گرفتم یک مقاله کامل و شامل در این باره برای شما عزیزان تهیه کنم.

  تفاوت خون حجامت با خون اهدا شده

 

 

آیا با وجود شتاب علم در دنیای امروزی، می توانیم از "حجامت" به عنوان یك روش درمانی استفاده كنیم؟

 

گفت و گو با آقای حسین خیراندیش، رئیس انجمن تحقیقات حجامت ایران :

هر روش درمانی كه سابقه ی بیشتری داشته باشد، از نظر علمی معتبرتر به حساب می آید، زیرا تجربیات درمانی مثبت یا منفی به معنای حیات انسان ها یا اتلاف جان انسان هاست.

وقتی گفته می شود یك روش درمانی هزار ساله یا هفت هزار ساله، یعنی میلیاردها انسان در طول سال های متمادی، این روش درمانی را تجربه كرده اند و از آن بهره گرفته اند، بنابراین ما حق نداریم تجربیاتی را كه به قیمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتی زیر پا یا كنار بگذاریم.

این كه برخی می گویند روش درمانی قدیمی به جرم قدیمی بودن منسوخ است، از نظر علمی استدلال غیرعقلایی و غیرعلمی است، زیرا اگر بخواهیم هر روشی را جایگزین كنیم، باید دوباره جان انسان ها را ملاك تجربه قرار دهیم تا بعد از سال ها بفهمیم این روش درمانی مفید هست یا خیر؟

و این که در بین روش های طب سنتی، چه روشی می تواند برای درمان همواره مورد استفاده قرار گیرد؟

در بین مجموعه ی روش های طبی كه شامل استفاده از گیاهان دارویی، داروهای معدنی و حیوانی و رفتارهای درمانی است، تنها رفتار استراتژیك، فراگیر و عمیق مورد استفاده در تمامی طول عمر از طفولیت تا كهنسالی، "حجامت" است كه به منظور درمان یا پیشگیری انجام می شود.

انسان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می تواند با سالی حداقل یك یا دو مرتبه حجامت کردن، بسیار كمتر در معرض بیماری قرار گیرد و برای درمان به تناسب نوع بیماری، مزاج و طبع خود می تواند از یک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشك (بادكش) یا حجامت تر(خون گیری) استفاده کند.

در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران بیش از40 طرح برای حجامت گرم و خشك و حدود 70 طرح برای حجامت تر طراحی شده و هم اكنون توسط پزشكان اجرا می شود.

 

بنابراین اولاً همه ی حجامت ها خون گیری نیست. ثانیاً میزان دفع خون نقش اساسی در درمان ندارد، به طوری كه حتی با گرفتن تنها 3 سی سی خون می توانیم به درمان برسیم و بالاترین حجم خون در حجامت 30 تا 50 سی سی است و جریان خون بعد از آن قطع می شود.

پس نگرانی در مورد كاهش حجم خون بی مورد است. ضمن این كه درمان به وسیله ی حجامت برای بیماری های مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بیمار مبتلا به سردرد میگرنی با بیمار دیابتی یا بیمار دارای دیسكوپاتی (بیماری های مربوط به دیسک) با بیمار سیاتالژی(مربوط به عصب سیاتیک) متفاوت است.

خون اهدا شده هم مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی كه خون حجامت دور ریخته می شود؟ آیا خون ورید(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتی دارد؟

در طرحی پژوهشی كه در بیمارستان لقمان حكیم تهران انجام شد، فاكتورهای بیوشیمی موجود در خون وریدی(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقایسه کردیم كه تفاوت های فاحشی مشاهده گردید. طوری كه فقط میزان كلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بیشتر از خون ورید بود، بنابراین برای كاهش میزان كلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است.

 

هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وریدی مقایسه كردیم كه دریافتیم سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی بود كه با توجه به فراوانی مسمومیت های غذایی، شیمیایی، آلرژیك و تنفسی كه بر اثر پراكندگی سرب و آلاینده های دیگر در محیط های صنعتی و عمومی و شهرهای بزرگ وجود دارد، حجامت برای مقابله با این تهدیدات جانی كافی است.

جالب است بدانید كه پیامبراكرم(ص)، حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) این موضوع را متذكر شده اند كه "سم از هر كجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می شود" یا "از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی شود".

میزان كلسترول خون حجامت، 5/2 برابر بیشتر از خون وریدی است، بنابراین برای كاهش میزان كلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است. همچنین سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی است.

 

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشك (بادكش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

 

نمونه های دیگری از بیماری ها وجود دارد که با حجامت درمان شده اند؛ مثلاً برای درمان یک كودك 2 ساله که دارای بیماری هیدروسفالیك (سر بچه بزرگ می شود و در طب كلاسیك با گذاشتن "شنت" آب مغز را به طور مستمر دفع می كنند) بود، سه مرحله حجامت در طول سه ماه، با حجم خون گیری 3 سی سی در هر مرحله انجام شد و كودك درمان گردید.*

در مورد دیگری حجامت باعث تقویت هورمون رشد برای افزایش قد در 50 نفر شد.

 

بسیاری از پزشكان تعجب می كنند و می گویند: " مگر می شود چنین بیمارانی را درمان كرد؟" جواب این است كه بله، این کار شدنی است.

بنابراین حجامت روشی به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پیچیده است كه مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادكش، زمان حجامت و تمهیدات آن نقش مهمی در درمان و پیشگیری از بیماری دارند.

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشك (بادكش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

 

سازمان انتقال خون: حجامت را متوقف كنید

دکتر حسن ابوالقاسمی، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، در گفتگو با همشهری،  ضمن بیان این‌كه سازمان انتقال خون، صددرصد با حجامت مخالف است، می‌گوید: معتقدیم به عنوان یک دستور حکومتی، باید جلوی حجامت گرفته شود.

 

این درحالی است كه با ارجاع پرونده یك هزار پزشك متخلف به سازمان تعزیرات حكومتی كه طی سال گذشته بدون مجوز غیر‌قانونی به حجامت اقدام كرده بودند و به‌دنبال شكایت‌های مردمی، وزارت بهداشت در حال تدوین آیین‌نامه‌ای است كه به موجب آن پزشكان باید دوره ببینند و مطب آنها برای عمل حجامت شرایط لازم را داشته باشد.

 

دکتر  محمد جهانگیری، مشاور معاون سلامت وزارت بهداشت در گفتگو با همشهری، ضمن بیان این‌كه دستورالعمل حجامت كه در سال 82 تدوین شده ناقص است و به این علت صدور مجوز و آموزش پزشكان متقاضی حجامت متوقف شده و تا ابلاغ آیین‌نامه هیچ مجوزی صادر نخواهد شد،‌ می‌گوید: در این آیین‌نامه نظارت بر عملكرد واحدها برعهده دانشگاه‌های علوم پزشكی است و در آن تاكید شده است كه همواره پزشك آموزش دیده مجاز به انجام حجامت و واگذاری مجوز به غیر، ‌ممنوع است.

 

دكتر جهانگیرى، با تاكید بر این ‌كه حجامت باید در مواردى خاص و با تجویز پزشك صورت گیرد، گفت: حجامت دواى هر دردى نیست و حتما باید زیر نظرپزشک ماهر و با توجه به پرخونی و کم خونی افراد و آزمایش‌های آنها تعداد دفعات و میزان خون گیری تعیین شوند.

 

سازمان انتقال خون مخالف است

 

تدوین آئین‌نامه جدید وزارت بهداشت، در حالی است كه دکتر حسن ابوالقاسمی، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران می‌گوید: طبق مقررات سازمان که مقررات جهانی است، ما نمی توانیم از فرد حجامت کننده خون بگیریم، چون خون او برای مصرف سالم نیست و حداقل باید یک سال از انجام حجامت او گذشته باشد.

 

وی با اظهار تاسف از اینکه درصد قابل توجهی از اهداکنندگان خون در کشور به سمت حجامت رفته اند، ضمن ابراز مخالفت صددرصدی این سازمان با ترویج حجامت، تصریح می‌كند: اهدای خون از نظر ما هم برای فرد موثر است و هم به سلامت و حیات انسانهای نیازمند دیگر كمك می‌كند.

 

ابوالقاسمی در ارتباط با صدور مجوز حجامت از سوی وزارت بهداشت، می‌گوید: وزارت بهداشت تحت فشار دادگاه مجبور به دادن مجوزه شده است و به رغم سختگیری هایی که در حال حاضر صورت می گیرد، اما همچنان مجوز صادر می شود.

 

وی  البته می‌افزاید: حجامت یک عمل ممنوع شده نیست و نمی توان مردم را از انجام این کار باز داشت، بلکه باید با اطلاع رسانی، مزایای اهدای خون و معایب حجامت را برای آنان برشمرد. به گفته وی، 20 درصد مراجعان سازمان انتقال خون، به دلیل رفتارهای پرخطر، بیماری، مصرف دارو و حجامت، از اهدای خون معاف می شوند که حجامت جزو 5 مورد اول قرار دارد.

 

شكایت انجمن حمایت از حجامت

 

دکتر جهانگیری، مشاور وزیر بهداشت، در پاسخ به این سؤال همشهری كه آیا شكایت انجمن حمایت از حجامت به شورای نگهبان و به بدنبال آن لغو برخی از بخشنامه‌های منع حجامت مصوب وزارت بهداشت توسط  دیوان عالی كشور درست است یا نه، از این ماجرا اظهار بی اطلاعی می‌كند و می‌گوید: در تاثیر حجامت بر درمان بیماری ها هیچ شكی وجود ندارد، اما متاسفانه طب سنتی مستند نیست و تاكنون هیچ عمل پژوهشی به منظور مستندسازی آن صورت نگرفته و این درحالی است كه درحال حاضر فاصله ای میان طب سنتی و طب روز پزشكی وجود دارد كه باید تعدیل گردد.

 

مسئول نظارت بر مطب های پزشكی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه روزانه بر تعداد افراد استقبال كننده ازحجامت افزوده می شود، می‌گوید: وزارت بهداشت و درمان در صورتی حجامت را به عنوان یك روش درمانی قابل قبول به حساب می‌آورد كه كار درمان مراجعه كنندگان با نظارت یك پزشك كارآمد انجام گیرد.

 

دكتر جهانگیری ادامه می‌دهد: هویت پزشك خدمت دهنده و روش درمانى وى باید مشخص باشد و تنها پزشكانى مى‌توانند حجامت كنند كه دوره هاى مهارتى  و نه اطلاعاتى  را دیده و از تخصص‌هاى لازم برخوردار باشند.

 

به گفته وی، حجامت یك روش تهاجمی بوده و از آنجا كه برای انجام حجامت و خروج خون نیاز به ایجاد خراش روی پوست است، چنانچه اصول بهداشتی رعایت نشود، عوارض جبران‌ناپذیری را برای بیمار به‌دنبال خواهد داشت.

 

مشاور معاون سلامت وزیر بهداشت با اعلام این كه آیین نامه جدید، نه تنها از لحاظ علمى بلكه از نظر ضوابط و مقررات قانونى نیز شرایط خاصى را لحاظ كرده و جزئیات فعالیت در خصوص حجامت را شفاف كرده است، می‌گوید: بطوری‌كه در آیین‌نامه اولیه‌اى كه تدوین شده است، به متخلفان ابتدا تذكر شفاهى و سپس اخطار كتبى داده مى‌شود و در نهایت متخلفان به سازمان تعزیرات حكومتى ارجاع مى شوند و براساس رأى این سازمان مشمول حبس، تعطیلى، جریمه یا تبرئه مى شوند.

 

او با بیان اینكه هم اكنون به دلیل تبلیغات سوء و گمراه كننده، افراد بسیاری به منظور خون گیری به حجامت روی می آورند تصریح می‌كند: در حال حاضر حجامت در طب جدید پزشكی توصیه شده است اما مانند طب سنتی بر آن تاكید نشده است.

 

به این ترتیب به نظر می‌رسد، علیرغم این‌كه وزارت بهداشت برای مواجهه و سیاست‌گذاری روش‌‌هایی مانند حجامت روش‌های محتاطانه‌تری را در پیش‌گرفته است، اما سیاست كلی وزارتخانه با سال‌های قبل تفاوتی نكرده است.

 

چنانكه وزیر بهداشت هم در حاشیه همایش اجلاس بسیج جامعه پزشكی در سازمان هلال احمر، با اشاره به این كه چنانچه كسانی كه در امر حجامت اصول بهداشتی را رعایت نكرده و از وسایل یكبار مصرف استفاده نكنند، احتمال خطر انتقال بیماریهای ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز را افزایش می‌دهند، تاكید كرده بود: به همین علت وزارت بهداشت در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ترویج روش حجامت ندارد.

 

 

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویمبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب